Istnieje kilka powodów, dla których warto się szkolić. Najważniejszym jest oczywiście potrzeba samodoskonalenia, umacniania swojej pozycji na rynku pracy. W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów nie jest czymś spektakularnym, urzędy pracy pełne są absolwentów uczelni wyższych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie lub są zmuszeni pracować w miejscu poniżej swoich oczekiwań. Te są różne - niektórzy od razu chcieliby zarabiać kilka tysięcy, mieć służbowy samochód i telefon, zapominając, że zazwyczaj trzeba na to pracować latami. Jeśli jednak racjonalnie patrzymy na swoją karierę, szkolenia mogą pomóc nam w zbudowaniu takiej pozycji.
Przede wszystkim dzięki szkoleniu mamy większe szanse na zdobycie atrakcyjnego etatu. Trudna sytuacja na rynku pracy, wysoka konkurencja powoduje że liczba bezrobotnych znacznie przewyższa ilość wolnych stanowisk. O jedno miejsce nie rzadko walczy kilkunastu kandydatów z dobrymi kwalifikacjami. Ukończone studia, znajomość języka obcego nie robią większego wrażenia na rekruterach. Kandydat może wyróżnić się właśnie umiejętnościami praktycznymi i wiedzą zdobytą na szkoleniach. Zakładając oczywiście że certyfikat ukończenia kursu związany jest z branżą, w której chcemy pracować. Dla osoby szukającej pracy w dziale reklamowym, zaliczony kurs kosmetyczny nie będzie przydatny z punktu widzenia kierownika działu marketingu. Co innego kurs typu „Marketing usług zdrowotnych” (lub innych, adekwatnych do naszej branży), „Budowanie marki i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy/organizacji", „Efektywne działania promocyjne" czy „Mechanizmy psychologiczne w reklamie". Takie szkolenia powinny zwrócić uwagę rekrutera. Podobne przykłady można mnożyć, dlatego warto odwiedzić serwis www.szkolenia24h.pl gdzie znajdziemy listę szkoleń (pod tym linkiem: www.szkolenia24h.pl/oferty/) z każdej branży – budowlanej, handlowej, finansowej, kosmetycznej czy prawnej.
Warto też pamiętać o szkoleniach niezwiązanych bezpośrednio z naszym zawodem, ale równie istotnych. Są to tzw. szkolenia „miękkie”, czyli takie które pozytywnie wpłyną na problemy z brakiem asertywności, nawiązywaniem kontaktu czy nadmiernym stresem.
Szkolenie jest więc dobrą inwestycją, dzięki której podnosimy kwalifikacje, umacniamy pozycję na rynku pracy i mamy większe możliwości dotyczące kariery zawodowej. Wszystko to prowadzi do zadowalającej pensji, co jest nagrodą za wykonaną pracę.